رایانش ابری

رایانش ابری چیست و چرا؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد مختصرا روند تغییر تکنولوژی را با هم مرور کنیم.
فرض کنیم که شما کامپیوتری دارید که یک برنامه نرم افزاری روی آن نصب است و شما کارهایتان را با آن نرم افزار اجرا میکنید. مثلا یک فایل متنی را ویرایش و یا تایپ میکنید.به مرور که حجم کار افزایش میابد این نیاز ایجاد میشد که یک نفر دیگر هم در این کار کمک نماید. به همین منظور فایل متن باید به اشتراک گذاشته میشد تا دو نفر همزمان روی آن کار کنند. شبکه های محلی LAN این مشکل را حل کردند. با نصب نرم افزار روی هر دو کامپیوتر و فقط با چند متر کابل و برخی ابزارهای ساده به راحتی دو کامپیوتر در محیط شبکه داخلی به هم متصل شدند.
با رشد ابزارها نرم افزارهای تحت وب ساخته شدند و این قابلیت فراهم گردید که شبکه های شهرهای مختلف (مثلا شعب مختلف) به هم متصل شوند (که به آن گفته میشود WAN) و همه اطلاعات اصلی در یک کامپیوتر به عنوان سرور قرار گرفته و بقیه کامپیوترها هر یک نرم افزار مورد نظر را نصب کرده و تحت عنوان کلاینت از طریق اینترنت به آن سرور متصل شده و از این طریق همه ما قادر شدیم از راه دور (مثلا از دفتر شعبه دیگر یا از منزل) بدون آنکه واقعا لازم باشد پشت کامپیوتر دفتر کارمان حاضر باشیم کارهایمان را انجام دهیم. یکی از ایرادهای این کار این است که لازم است پول بیشتری نیز به ازای نصب نرم افزار در هر کامپیوتر دیگری که قصد داشت با نرم افزار کار کند بپردازیم و درصد زیادی (شاید تا ۳۰%) قیمت نرم افزار اصلی بابت آن پرداخت میشود و همین نسبت هزینه نیز در دریافت خدمات پشتیبانی و نسخه جدیدتر نرم افزار وجود دارد. علاوه بر هزینه زیاد این خدمات در کنار هزینه امنیت اطلاعات (اعم از دسترسی غیر مجاز و ویروسها و …) مشکل دیگری که وجود داشت این بود که اگر سرور خراب میشد یا به دلیلی خاموش میماند هیچکس به اطلاعات دسترسی نداشت و بنابر این هزینه نگهداری و به روز ماندن و آماده ارائه خدمات نگه داشتن نرم افزار خود رقم قابل توجهی میشود.
تا اینکه رایانش ابری معرفی شد. رایانش ابری نتیجه ارتقا تکنولوژی برای پاسخگویی به نیاز جدیدتر بود و یک اتفاق بزرگتر را هم به ارمغان آورد. در رایانش ابری علاوه بر آنکه دیگر هاست و وب سرور به آن مفهوم قبلی تاثیر گذار نیستند و اطلاعات به صورت همزمان بر روی چند دیتا بیس و به صورت رمزنگاری شده در نقاط مختلف قرار دارند و همیشه از هر جای دنیا در دسترستان قرار دارند یک اتفاق بسیار بزرگ دیگری رقم خورده است و آن اینکه شما مجبور نیستید برای آنکه با نرم افزار خاص خودتان کار کنید حتما نسخه ای از آنرا روی کامپیوتر یا وسیله دیگری نصب کرده باشید. در رایانش ابری شرکت ها و سازمان ها و افراد برای نرم افزار، سخت افزار یا شبکه و امنیت آنها پولی پرداخت نمی کنند، بلکه توان محاسباتی و سرویس های نرم افزاری مورد نیازشان را متناسب با حجم نیازشان خریداری می کنند. این ایده در واقع صرفه جویی بزرگ و بهره وری زیادی در منابع IT را به همراه خواهد داشت.

این خودش یعنی اینکه شما اکنون قادر هستید از پشت نزدیکترین کامپیوتر دم دست، نزدیکترین تبلت و یا گوشی تلفن هوشمند خودتان بدون آنکه نرم افزار مورد نظرتان را نصب کرده باشید، صرفا از طریق اتصال به اینترنت و از طریق مرورگر، به نرم افزار ابری دسترسی داشته و تمام کارهایتان را بی کم و کاست انجام دهید ضمن آنکه:

  • لازم نیست از سخت افزارهای گران قیمتی که عمده ظرفیتشان برای روز مبادا! بدون استفاده باقی میمانند استفاده کنید و به هر میزان که استفاده نمایید هزینه میپردازید
  • آخرین نسخه از نرم افزار در اختیار تمام کسانی که به نرم افزار متصل میشوند قرار دارد
  • هزینه خدمات پشتیبانی و نگهداری نرم افزار و سخت افزار شبکه تقریبا از بین میرود
  • ۲۴ ساعته در طول ۷ روز هفته به اطلاعات خود دسترسی دارید
  • هزینه امنیت اطلاعات به دلیل استفاده مشترک از یک زیر ساخت امن، به مراتب پایین و تقریبا ناچیز است

اپیلیکیشنهایی نظیر DropBox, Google Drive, Office360 و خدمات ایمیل مبتنی بر وب نظیر Gmail, Hotmail که به احتمال زیاد با آنها اشنا بوده و سرو کار داشته اید مثالهای آشنا خوبی برایتان خواهند بود. ایمیل ها در سرورهای Google و مایکروسافت هستند، به جای اینکه به صورت محلی بر روی کامپیوتر سرویس گیرنده ذخیره شوند.

یک کلاد یا ابر، در حقیقت ردیفی گسترده از کامپیوترهایی است که به یکدیگر متصل شده‌اند و بعنوان یک اکوسیستم واحد به فعالیت می‌پردازند. ابرها به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند تا یک یا چند نوع سرویس به خصوص (نظیر ذخیره‌ی داده، تحویل محتوا، یا اپلیکیشن‌ها) را به گونه‌ای ارائه کنند که کاربران آن یعنی ما و شما بتوانیم از راه دور به این سرویس‌ها دسترسی داشته باشیم. تصور کنید که یک فضای ذخیره‌سازی بر روی یک سرور اجاره کرده‌اید. اگر این سرور به صورت واحد و بدون هیچ ارتباطی با سایر سرورها وظیفه‌ی نگهداری و پردازش داده‌های شما را بر عهده داشته باشد ممکن است بارها و بارها بنا بر دلایل مختلفی از بروزرسانی سیستم‌عامل گرفته تا مشکل سخت‌افزاری با نقصان مواجه شود. حال اگر مجموعه وسیعی از کامپیوترها را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنیم که بار پردازشی و ذخیره‌سازی در میان آن‌ها سرشکن شده و بصورت پویا تقسیم شود نتیجه چه خواهد شد؟ مسلما پایداری بی‌نظیر یکی از خصیصه‌های اصلی این اقدام خواهد بود؛ و این همان ابر یا کلاد است.

مزایای اصلی رایانش ابری میتوان به این موارد اشاره کرد

هزینه های سخت افزاری کم تر

شما برای اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، نیازی به استفاده از یک کامپیوتر قدرتمند و گران قیمت ندارید. از آن جائی که برنامه های کاربردی بر روی ابر اجرا می شوند و نه بر روی یک پی سی دسکتاپ، پی سی دسکتاپ شما نیازی به توان پردازشی زیاد یا فضای دیسک سخت که نرم افزارهای دسکتاپ محتاج آن هستند ندارد. وقتی شما یک برنامه کاربردی ابری را اجرا می کنید، پی سی شما می تواند ارزان تر، با یک دیسک سخت کوچک تر، با حافظه کم تر و دارای پردازنده کارآمدتر باشد. در واقع، پی سی شما در این سناریو حتی نیازی به یک درایو CD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرم افزاری بار نمی شود و هیچ سندی نیاز به ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد.

کارآیی توسعه یافته
هزینه های نرم افزاری کم تر
ارتقای نرم افزاری سریع و دائم
سازگاری بیشتر فرمت اسناد
مستقل از سخت افزار
ظرفیت نامحدود ذخیره سازی
قابلیت اطمینان بیشتر به داده
دسترسی جهانی به اسناد
در اختیار داشتن آخرین و به روزترین نسخه اطلاعات خودتان
همکاری گروهی ساده تر