لوگو ابرستان
مرکز آموزش ابرستان
دسترسی سریع
ما را دنبال کنید...
صدور فاکتور فروش

در همه کسب و کارها و تجارت ها، صدور فاکتور فروش به عنوان یک سند تجاری محسوب می شود و در آن عنوان کالاها یا خدمات، مقادیر، قیمتهای مورد توافق بین فروشنده و خریدار را اثبات نموده و نمایش می دهد. صدور فاکتور فروش بعنوان مهمترین عامل کسب درآمد، متناظر با برگه خروج کالا و سند حسابداری مربوطه خواهد بود. در نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان امکان صدور فاکتور فروش آنلاین به راحتی امکان پذیر است.

پیش نیازها برای صدور فاکتور فروش نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

 • تعریف خریدار بعنوان طرف حساب در قسمت تعاریف عمومی سیستم
 • تعریف بازاریاب بعنوان طرف حساب در قسمت تعاریف عمومی سیستم
 • تعریف انبار جدید در بخش انبار (یک انبار بصورت پیشفرض تعریف شده است)
 • تعریف کالاها در قسمت تعاریف/ کالا
 • تعیین مقادیر عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، در قسمت تعاریف/ عمومی/ ارزش افزوده

راهنمای جامع صدور فاکتور فروش در نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

برای صدور فاکتور فروش آنلاین نرم افزار حسابداری ابرستان، از منو اصلی، بخش فروش در برابر گزینه فاکتور بر روی علامت مثبت (+) کلیک می کنیم تا وارد فرم صدور فاکتور فروش شویم.

 

مطابق تصویر در صفحه جدید فرم فاکتور فروش آنلاین قابل مشاهده است که تکمیل اطلاعاتی که با علامت (* قرمز رنگ) مشخص شده اند الزامی است.

خریدار را از لیست کشویی (طرف حساب هایی که در قسمت تعاریف تعریف شده اند) انتخاب می نماییم. از ابرستان این امکان را به کاربر می دهد که با کلیک بر روی علامت سبز رنگ که در تصویر مشخص شده است در هر لحظه طرف حساب جدیدی را تعریف نماید. همچنین تاریخ فاکتور را تعیین می کنیم.

صدور فاکتور فروش آنلاین

از دیگر پارامترهایی که می توانیم در فاکتور اعمال کنیم، هزینه حمل و همچنین تعیین بازاریاب این فروش و درصد پورسانتی است که به این بازاریاب تعلق می گیرد.

نرم افزار حسابداری آنلاین

در فاکتور فروش امکان انتخاب کالا یا خدمات وجود دارد. با انتخاب هر کدام، گزینه های مورد نیاز هر کدام به ما نمایش داده می شود.

با انتخاب گزینه اضافه کردن خدمات، فرمی مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود که از لیست کشویی امکان جستجو و انتخاب خدمت موردنظر و افزودن به فاکتور وجود دارد.

صدور فاکتور فروش آنلاین نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

حال فرض کنیم ما قصد افزودن یک کالا به فاکتور را داریم. ابتدا بر روی گزینه اضافه کردن کالا کلیک می کنیم. در قسمت انتخاب انبار از لیست کشویی، یک انبار را انتخاب می نماییم. همچنین علامت مثبت سبزرنگ امکان تعریف انبار جدید را خواهد داد.

صدور فاکتور فروش آنلاین نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

سپس کالای موردنظر را انتخاب می نماییم. با کلیک بر روی گزینه افزودن به فاکتور، کالای انتخابی به عنوان یک ردیف به فاکتور اضافه می شود. همچنین با فعال کردن گزینه بارکدخوان امکان استفاده از این ابزار جهت افزودن کالا به فاکتور وجود دارد.

صدور فاکتور فروش آنلاین نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

مطابق تصویر زیر تعداد و قیمت واحد کالا (بصورت قیمت اصلی پیشفرض که در تعریف کالا بعنوان قیمت فروش درج شده است یا ثبت بصورت دستی) تعیین می گردد.

صدور فاکتور فروش آنلاین نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

در ستون مبلغ تخفیف، امکان انتخاب ثبت تخفیف دستی از لیست کشویی وجود دارد. در حالت ثبت دستی می توانیم تخفیف را به عدد یا درصد (عدد+ علامت%= محاسبه اتوماتیک مبلغ تخفیف) وارد کنیم.

نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

مقادیر نهایی فاکتور در قسمت پایینی فاکتور مطابق تصویر زیر قابل مشاهده و بررسی است.

نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

با کلیک بر روی گزینه ثبت فاکتور صادر می شود و سند مربوطه در حسابداری ثبت و موجودی کالا در انبار کسر می گردد.

نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

فاکتور پس از ثبت به صورت تصویر زیر قابل مشاهده و چاپ خواهد بود.

نرم افزار حسابداری آنلاین ابرستان

با کلیک بر روی گزینه انتخاب ها لیست کشویی باز می شود که امکان کپی، ویرایش و یا حذف فاکتور را به ما می دهد.

همچنین امکان ثبت مبلغ دریافتی بابت این فاکتور از طریق فرم ثبت دریافت وجود دارد. علاوه بر این امکان ارسال لینک دریافت مبلغ به شماره همراه خریدار جهت واریز آنلاین وجود دارد.

چنانچه از گزینه انتخاب ها بر روی حذف کلیک نماییم، فاکتور حذف می گردد و پیغامی مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود.

جهت دسترسی به تمامی فاکتورهای صادر شده، می توانیم از منوی اصلی ، بخش فروش بر روی گزینه مدیریت فاکتورهای فروش کلیک نماییم. در این بخش امکان حذف یا مرجوع کردن فاکتور وجود دارد.

مزیت (های ) امکان

 • ثبت سند اتوماتیک همزمان با ثبت فاکتور
 • امکان افزودن هزینه حمل ذیل فاکتور
 • امکان انتخاب بازاریاب و تعیین درصد کمیسیون
 • امکان افزودن کالا به فاکتور از طریق دستگاه بارکدخوان
 • امکان تاریخ سررسید برای فاکتور
 • امکان تعیین تمامی مبالغ مرتبط با کالا بصورت قیمت اصلی (پیشفرض) یا بصورت دستی
 • امکان ویرایش، حذف و مرجوع کردن کل یا بخشی از فاکتور در قسمت مدیریت فاکتورهای فروش
 • امکان دریافت خروجی اکسل از همه های فاکتورها در قسمت مدیریت فاکتورهای فروش
 • دسته بندی فاکتورها از لحاظ وضعیت دریافت وجه
 • امکان کپی فاکتور
 • امکان چاپ و ارسال از طریق فاکس و پیامک
 • امکان ارسال لینک دریافت وجه فاکتور به شماره همراه مشتری، از طریق API پس از ایجاد لینک جدید
 • درج همزمان میزان بدهی مشتری در گردش طرف حساب بصورت اتوماتیک

پس از ثبت فاکتور فروش، سند اتوماتیک مرتبط با آن در بخش حسابداری ثبت می گردد. این سند تا زمانی که فاکتور حذف یا ویرایش نگردد، توسط کاربر و بصورت دستی قابل تغییر نخواهد بود. همچنین موجودی کالای انبار پس از فروش کاهش می یابد و پس از حذف فاکتور و یا مرجوعی فاکتور، مجددا افزایش می یابد. در صورتی که تمام یا بخشی از مبلغ فاکتور دریافت شود. یک دریافت در خزانه ثبت می شود و متناظر با آن سند حسابداری ثبت می گردد. باید توجه داشت که حذف فاکتور تا زمانی که دریافتی بابت آن در سیستم وجود دارد امکانپذیر نخواهد بود. پس ابتدا با دریافت های مربوطه حذف گردد و سپس اقدام به حذف خود فاکتور نماییم. در این حالت تمامی اسناد اتوماتیک متناظر نیز توسط سیستم حذف خواهند گردید.

چنانچه تعداد کالای انتخابی بیش از موجودی انبار باشد. کادری قرمز بر روی قسمت تعیین تعداد کالا و در انتهای ردیف، علامت اخطار نمایش داده می شود. با نگه داشتن نشانگر ماوس برروی آن علامت. متنی به شرح “تعداد وارد شده بیشتر از موجودی انبار می باشد!” نشان داده می شود. در این صورت لازم است موجودی انبار را چک کنیم و مطابق آن اقدام به فروش کالا نماییم.

مشاهده پیغام ” این فاکتور پرداخت شده است “؛ در این حالت باید ابتدا دریافت مرتبط را حذف نماییم.

ما را دنبال کنید...