میزبانی وب ابری چیست و چه تفاوتی دارد | ابرستان
پیامک نوروزی ۹۶ با ابرستان
اسفند ۲۴, ۱۳۹۵
گزارش سایت یک پزشک از خدمات ابرستان
فروردین ۱۰, ۱۳۹۶

میزبانی وب ابری چیست و چه تفاوتی با میزبانی اشتراکی دارد؟

مطالعه این چند سطر به شما کمک میکند تصویر بهتری از مفهوم میزبانی وب و عبارتهای رایج در آن داشته باشید تا بتوانید سرویسهای مربوط به وب سایت خودتان را با شناخت بیشتری تهیه کنید.

قبل از ورود به تعریف میزبانی وب ابری لازم است خود میزبانی وب را تعریف کنیم.

یک صفحه وب در اصل پوشه ای کامپیوتری است که مجموعه ای از فایلهای مربوط به کد برنامه نویسی، مطالب وعکسها و … مربوط به آن وب سایت در داخل آن قرار گرفته اند. مانند همه پوشه ها (فولدرها) که به صورت روزمره بر روی کامپیوتر خودتان ایجاد کرده و جابجا میکنید.

این محتویات برای آنکه در قالب یک وب سایت توسط دیگران دیده شوند باید بر روی هارد دیسک کامپیوتری که روی اینترنت آدرس دهی شده است، قرار گیرد. اصطلاحا به این کامپیوترها که توانمندتر از کامپیوترهای روزمره ما هستند میگویند سرور چرا که باید همزمان به چند درخواست سرویس ارسال محتویات را پاسخ دهند.

حال ممکن است شما برای خودتان سرور بخرید یا سرور اجاره کنید که یعنی کل امکانات آن سرور کلا در اختیار شماست.
یا اینکه ممکن است خدمات میزبانی وب اجاره کنید که وقتی شما خدمات میزبانی وب دریافت میکنید در اصل پوشه ای روی این سرور برای شما ایجاد و به شما اجاره داده میشود و پوشه های متعدد دیگری نیز ایجاد و به افراد دیگری اجاره داده میشود. به این روش میگویند هاست اشتراکی.

پس مفهوم عبارت اشتراکی این است که شما به همراه عده دیگری پوشه هایتان روی این کامپیوتر قرار گرفته است و منابع این کامپیوتر بین شما و دیگران به اشتراک گذاشته شده است و وقتی هم که به وب سایت شما مراجعه میشود منابع سرور نظیر پردازنده و رم و … کارهای محاسباتی مربوط به سایت شما را هم کنار سایتهای دیگر انجام خواهد داد.

معایب این روش این است که وقتی سایت پربازدیدی همسایه شما باشد، بیشتر منایع سرور