توسعه وب ابرستان | ابرستان

cloud-computing-concept_nobg

رایانش ابری چیست و چرا؟

برای پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد مختصرا روند تغییر تکنولوژی را با هم مرور کنیم.

فرض کنیم که شما کامپیوتری دارید که یک برنامه نرم افزاری روی آن نصب است و شما کارهایتان را با آن نرم افزار اجرا میکنید. مثلا یک فایل متنی را ویرایش و یا تایپ میکنید.

به مرور که حجم کار افزایش میابد این نیاز ایجاد میشد که یک نفر دیگر هم در این کار کمک نماید. به همین منظور فایل متن باید به اشتراک گذاشته میشد تا دو نفر همزمان روی آن کار کنند. شبکه های محلی LAN این مشکل را حل کردند. با نصب نرم افزار روی هر دو کامپیوتر و فقط با چند متر کابل و برخی ابزارهای ساده به راحتی دو کامپیوتر در محیط شبکه داخلی به هم متصل شدند.

با رشد ابزارها نرم افزارهای تحت وب ساخته شدند و این قابلیت فراهم گردید که شبکه های شهرهای مختلف (مثلا شعب مختلف) به هم متصل شوند (که به آن گفته میشود WAN) و همه اطلاعات اصلی در یک کامپیوتر به عنوان سرور قرار گرفته و بقیه کامپیوترها هر یک نرم افزار مورد نظر را نصب کرده و تحت عنوان کلاینت از طریق اینترنت به آن سرور متصل شده و از این طریق همه ما قادر شدیم از راه دور (مثلا از دفتر شعبه دیگر یا از منزل) بدون آنکه واقعا لازم باشد پشت کامپیوتر دفتر کارمان حاضر باشیم کارهایمان را انجام دهیم. یکی از ایرادهای این کار این است که لازم است پول بیشتری نیز به ازای نصب نرم افزار در هر کامپیوتر دیگری که قصد داشت با نرم افزار کار کند بپردازیم و درصد زیادی (شاید تا 30%) قیمت نرم افزار اصلی بابت آن پرداخت میشود و همین نسبت هزینه نیز در دریافت خدمات پشتیبانی و نسخه جدیدتر نرم افزار وجود دارد. علاوه بر هزینه زیاد این خدمات در کنار هزینه امنیت اطلاعات (اعم از دسترسی غیر مجاز و ویروسها و ...) مشکل دیگری که وجود داشت این بود که اگر سرور خراب میشد یا به دلیلی خاموش میماند هیچکس به اطلاعات دسترسی نداشت و بنابر این هزینه نگهداری و به روز ماندن و آماده ارائه خدمات نگه داشتن نرم افزار خود رقم قابل توجهی میشود.

تا اینکه رایانش ابری معرفی شد. رایانش ابری نتیجه ارتقا تکنولوژی برای پاسخگویی به نیاز جدیدتر بود و یک اتفاق بزرگتر را هم به ارمغان آورد. در رایانش ابری علاوه بر آنکه دیگر هاست و وب سرور به آن مفهوم قبلی تاثیر گذار نیستند و اطلاعات به صورت همزمان بر روی چند دیتا بیس و به صورت رمزنگاری شده در نقاط مختلف قرار دارند و همیشه از هر جای دنیا در دسترستان قرار دارند یک اتفاق بسیار بزرگ دیگری رقم خورده است و آن اینکه شما مجبور نیستید برای آنکه با نرم افزار خاص خودتان کار کنید حتما نسخه ای از آنرا روی کامپیوتر یا وسیله دیگری نصب کرده باشید. در رایانش ابری شرکت ها و سازمان ها و افراد برای نرم افزار، سخت افزار یا شبکه و امنیت آنها پولی پرداخت نمی کنند، بلکه توان محاسباتی و سرویس های نرم افزاری مورد نیازشان را متناسب با حجم نیازشان خریداری می کنند. این ایده در واقع صرفه جویی بزرگ و بهره وری زیادی در منابع IT را به همراه خواهد داشت.

این خودش یعنی اینکه شما اکنون قادر هستید از پشت نزدیکترین کامپیوتر دم دست، نزدیکترین تبلت و یا گوشی تلفن هوشمند خودتان بدون آنکه نرم افزار مورد نظرتان را نصب کرده باشید، صرفا از طریق اتصال به اینترنت و از طریق مرورگر، به نرم افزار ابری دسترسی داشته و تمام کارهایتان را بی کم و کاست انجام دهید ضمن آنکه:

 • لازم نیست از سخت افزارهای گران قیمتی که عمده ظرفیتشان برای روز مبادا! بدون استفاده باقی میمانند استفاده کنید و به هر میزان که استفاده نمایید هزینه میپردازید
 • آخرین نسخه از نرم افزار در اختیار تمام کسانی که به نرم افزار متصل میشوند قرار دارد
 • هزینه خدمات پشتیبانی و نگهداری نرم افزار و سخت افزار شبکه تقریبا از بین میرود
 • 24 ساعته در طول 7 روز هفته به اطلاعات خود دسترسی دارید
 • هزینه امنیت اطلاعات به دلیل استفاده مشترک از یک زیر ساخت امن، به مراتب پایین و تقریبا ناچیز است

اپیلیکیشنهایی نظیر DropBox, Google Drive, Office360 و خدمات ایمیل مبتنی بر وب نظیر Gmail, Hotmail که به احتمال زیاد با آنها اشنا بوده و سرو کار داشته اید مثالهای آشنا خوبی برایتان خواهند بود. ایمیل ها در سرورهای Google و مایکروسافت هستند، به جای اینکه به صورت محلی بر روی کامپیوتر سرویس گیرنده ذخیره شوند.

%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%a7%d9%86%d8%b4

یک کلاد یا ابر، در حقیقت ردیفی گسترده از کامپیوترهایی است که به یکدیگر متصل شده‌اند و بعنوان یک اکوسیستم واحد به فعالیت می‌پردازند. ابرها به گونه‌ای پیکربندی می‌شوند تا یک یا چند نوع سرویس به خصوص (نظیر ذخیره‌ی داده، تحویل محتوا، یا اپلیکیشن‌ها) را به گونه‌ای ارائه کنند که کاربران آن یعنی ما و شما بتوانیم از راه دور به این سرویس‌ها دسترسی داشته باشیم. تصور کنید که یک فضای ذخیره‌سازی بر روی یک سرور اجاره کرده‌اید. اگر این سرور به صورت واحد و بدون هیچ ارتباطی با سایر سرورها وظیفه‌ی نگهداری و پردازش داده‌های شما را بر عهده داشته باشد ممکن است بارها و بارها بنا بر دلایل مختلفی از بروزرسانی سیستم‌عامل گرفته تا مشکل سخت‌افزاری با نقصان مواجه شود. حال اگر مجموعه وسیعی از کامپیوترها را به گونه‌ای سازمان‌دهی کنیم که بار پردازشی و ذخیره‌سازی در میان آن‌ها سرشکن شده و بصورت پویا تقسیم شود نتیجه چه خواهد شد؟ مسلما پایداری بی‌نظیر یکی از خصیصه‌های اصلی این اقدام خواهد بود؛ و این همان ابر یا کلاد است.

از مزایای اصلی رایانش ابری میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • هزینه های سخت افزاری کم تر:

شما برای اجرای برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، نیازی به استفاده از یک کامپیوتر قدرتمند و گران قیمت ندارید. از آن جائی که برنامه های کاربردی بر روی ابر اجرا می شوند و نه بر روی یک پی سی دسکتاپ، پی سی دسکتاپ شما نیازی به توان پردازشی زیاد یا فضای دیسک سخت که نرم افزارهای دسکتاپ محتاج آن هستند ندارد. وقتی شما یک برنامه کاربردی ابری را اجرا می کنید، پی سی شما می تواند ارزان تر، با یک دیسک سخت کوچک تر، با حافظه کم تر و دارای پردازنده کارآمدتر باشد. در واقع، پی سی شما در این سناریو حتی نیازی به یک درایو CD یا DVD هم ندارد زیرا هیچ نوع برنامه نرم افزاری بار نمی شود و هیچ سندی نیاز به ذخیره شدن بر روی کامپیوتر ندارد.

 • کارآیی توسعه یافته

با وجود برنامه های کم تری که منابع کامپیوتر شما، خصوصا حافظه آن را به خود اختصاص می دهند، شما شاهد کارآیی بهتر پی سی خود هستید. به عبارت دیگر کامپیوترهای یک سیستم Cloud Computing، سریع تر بوت و راه اندازی می شوند زیرا آن ها دارای فرآیندها و برنامه های کمتری که در حافظه بار می شود هستند.

 • هزینه های نرم افزاری کم تر

به جای خرید برنامه های نرم افزاری گران قیمت برای هر پی سی، شما می توانید تمام نیازهای خود را به صورت رایگان برطرف کنید. بله درست است، اغلب برنامه های کامپویتری Cloud Computing که امروزه عرضه می شوند، نظیر Google Docs، کاملاً رایگان هستند و حتی برنامه های حرفه ای تر نظیر Office 360 مایکروسافت به مراتب ارزانتر از نسخه دسکتاپ آن هستند. این، بسیار بهتر از پرداخت 300 دلار یا بیشتر برای خرید برنامه office مایکروسافت است که این موضوع به تنهایی می تواند یک دلیل قوی برای سوئیچ کردن به Cloud Computing محسوب شود.

 • ارتقای نرم افزاری سریع و دائم

یکی دیگر از مزایای مربوط به نرم افزار در Cloud Computing این است که شما دیگر نیازی به Update کردن نرم افزارها و یا اجبار به استفاده از نرم افزارهای قدیمی، به دلیل هزینه زیاد ارتقای آن ها ندارید. وقتی برنامه های کاربردی، مبتنی بر وب باشند، ارتقاها به صورت اتوماتیک رخ می دهد و دفعه بعد که شما به ابر، Login کنید به نرم افزار اعمال می شوند. وقتی شما به یک برنامه کاربردی مبتنی بر ابر دسترسی پیدا می کنید، بدون نیاز به پرداخت پول برای دانلود یا ارتقای نرم افزار، از آخرین نسخه آن بهره مند می شوید.

 • سازگاری بیشتر فرمت اسناد

نیازی نیست که شما نگران مسئه سازگاری اسنادی که بر روی کامپویتر خود ایجاد می کنید با سایر سیستم عامل ها یا سایر برنامه های کاربردی دیگران باشید. در دنیایی که اسناد Word 2007 نمی تواند بر روی کامپیوتری که Word 2003 را اجرا می کند باز شوند، تمام اسنادی که با استفاده از برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر ایجاد می شوند می تواند توسط سایر کاربرانی که به آن برنامه کاربردی دسترسی دارند خوانده شوند. وقتی همه کاربران اسناد و برنامه های کاربردی خود را بر روی ابر به اشتراک می گذارند، هیچ نوع ناسازگاری بین فرمت ها به وجود نخواهد آمد.

 • مستقل از سخت افزار

در نهایت، در این جا به آخرین و بهترین مزیت Cloud Computing اشاره می کنیم. شما دیگر مجبور نیستید به یک شبکه یا یک کامپیوتر خاص محدود باشید. کافی است کامپیوتر خود را تغییر دهید تا ببینید برنامه های کاربردی و اسناد شما کماکان و به همان شکل قبلی، بر روی ابر در اختیار شما هستند. حتی اگر از ابزار پرتابل نیز استفاده کنید، باز هم اسناد به همان شکل در اختیار شما هستند. دیگر نیازی به خرید یک نسخه خاص از یک برنامه برای یک وسیله خاص، یا ذخیره کردن اسناد با یک فرمت مبتنی بر یک ابزار ویژه ندارید. فرقی نمی کند که شما از چه نوع سخت افزاری استفاده می کنید زیرا اسناد و برنامه های کاربردی شما در همه حال به یک شکل هستند.

ابرستان این بستر را بر روی دیتاسنترها و سرورهای متعدد و امن خود فراهم نموده و نرم افزارهای خود را در این بستر تقدیم نموده است. ما در ابرستان فکر شما بوده ایم و با طراحی نرم افزارهایمان به صورت مولتی پلت فرم و ایجاد قابلیت دسترسی از طریق تمامی سیستم عاملهای Windows, Mac OSX, Linux, Android بر روی پلتفرمهای دسکتاپ ویندوز، نسخه تحت وب (که بر روی تمامی سیستم عاملهای Windows, Mac OSX, Linux قابل نصب است) و نسخه ابری از طریق هر مرورگری اعم از Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari, Opera, Maxthon به صورت یکپارچه و به همدیگر متصل و هماهنگ شده Syncronized کمک کرده ایم که همواره و از هر طریقی و از هر نقطه دنیا به آخرین اطلاعات به روز شده کسب و کار خود دسترسی داشته باشید.

os-logos-300x1001surfers1

 • ظرفیت نامحدود ذخیره سازی

Cloud Computin ظرفی نامحدودی برای ذخیره سازی در اختیار شما قرار می دهد. دیسک سخت 200 گیگابایتی فعلی کامپیوتر دسک تاپ شما در مقایسه با صدها پتابایت (یک میلیون گیگابایت) که از طریق ابر در دسترس شما قرار می گیرد اصلا چیزی به حساب نمی آید. شما هر چقدر که
دوست دارید در نرم افزارتان دیتا ایجاد کنیدو هر چیزی را که نیاز به ذخیره کردن آن داشته باشید می توانید ذخیره کنید.

 • قابلیت اطمینان بیشتر به داده

برخلاف Desktop Computing، که در آن یک دیسک سخت می تواند crash کند (کرش: به حالتی گفته می شود که کامپیوتر بطور کامل قفل می شود و حتما باید کامپیوتر را ریست کرد) و تمام داده های ارزشمند شما را از بین ببرد، کامپیوتری که بر روی ابر crash کند نمی تواند بر داده های شما تاثیر بگذارد. این همچنین بدان معنا است که اگر کامپیوترهای شخصی شما نیز crash کنند، تمام داده ها هنوز هم آن جا و بر روی ابر وجود دادند و کما کان در دسترس شما هستند. در دنیایی که تنها تعداد اندکی از کاربران به طور مرتب و منظم از داده های مهم و حساس خود نسخه پشتیبان تهیه می کنند، Cloud Computing حرف آخر در زمینه محافظت از داده ها به شمار می رود.

 • دسترسی جهانی به اسناد

آیا تا به حال کارهای مهم خود را از محیط کار به منزل برده اید؟ و یا تاکنون به همراه بردن یک یا چند فایل مهم را فراموش کرده اید؟ این موضوع در Cloud Computing رخ نمی دهد زیرا شما اسناد و فایل های مهم خود را همراهتان حمل نمی کنید. در عوض، این اسناد و فایل ها بر روی ابر می مانند و شما می توانید از هرجایی که یک کامپیوتر و اتصال اینترنتی وجود داشت باشد به آن دسترسی پیدا کنید. شما در هر کجا که باشید به سرعت می توانید به اسناد خود دسترسی پیدا کنید و به همین دلیل، نیازی به همراه داشتن آن ها نخواهید داشت.

 • در اختیار داشتن آخرین و به روزترین نسخه اطلاعات خودتان

یکی دیگر از مزایای مرتبط با اسناد در Cloud Computing این است که وقتی شما یک سند را در خانه تان ادیت می کنید، این نسخه ادیت شده همان چیزی است که وقتی در محل کار خود به آن دسترسی می یابید مشاهده می کنید. ابر همواره، آخرین نسخه از اسناد شما را میزبانی می کند و تا وقتی شما به اینترنت و ابر متصل باشید، هیچ گاه در معرض خطر استفاده از یک نسخه تاریخ گذشته نخواهید بود.

 • همکاری گروهی ساده تر

با به اشتراک گذاشتن اسناد با همکارانتان شما مستقیما به کار روی اسناد مشترک رهنمون می شوید. برای بسیاری از کاربران، این یکی از مهم ترین مزایای استفاده از Cloud Computing محسوب می شود زیرا چندین کاربر به طور همزمان می توانند برروی اسناد و پروژه ها کار کنند، به دلیل این که اسناد بر روی ابر میزبانی می شوند، نه بر روی کامپیوترهای منفرد، همه چیزی که شما نیاز دارید یک کامپیوتر با قابلیت دسترسی به اینترنت است. همزمان که صندوقدار فروشگاه شما دارد فاکتور صادر میکند، حسابدار شما از محل خودش دارد اسناد حسابداری اش را مرتب میکند، انباردار دارد در انبار کارهای جاری را پیش میبرد و شما در هر کجای دنیا که باشید آخرین گزارشات را مرور میکنید.

//]]>